Навички 2025: чи можна їх здобути в університеті?
Анна-Юстина Турчиновська, керівниця відділу рекрутингу абітурієнтів УКУ
“А що буде далі, після випуску?” – це драматичне питання, ми, у відділі рекрутингу абітурієнтів, чуємо від батьків та вступників на кожній проведеній консультації. Звісно, що випускнику чи випускниці урочисто не вручають в додачу до диплома УКУ аркуш із направленням на роботу, проте вони отримують дещо цінніше – навички, вміння адаптуватись та впевненість в своїх силах.
Протягом усього навчання студенти активно працюють над майбутнім працевлаштуванням, а УКУ як екосистема у цьому дуже сприяє. Спланувати наступні кроки допомагають експерти Сектору студентської кар’єри: вони організовують для спудеїв проекти наставництва, форуми кар’єри, вебінари, зустрічі з працедавцями, HR-спеціалістами та рекрутерами. У межах навчання студенти проходять обов’язкові практики у компаніях чи інституціях у сфері, у якій навчаються. До прикладу, студенти, які навчнаються на “Соціологі”проходять практику у соціологічних агенціях (“Соціоінформ”, “Фама”), ті. що вивчають політологію отримують можливість стажуватися у Верховній раді, посольствах, політичних партіях та аналітичних центрах, а студенти Факультету прикладних наук активно стажуються у провідних ІТ-компаніях (SoftServe, Eleks). Такий досвід дає можливість вміло застосувати отримані теоретичні знання в аудиторії на практичних кейсах. За рахунок цього, наші випускники стають більш привабливими для потенційних роботодавців: вони легко адаптуються до нового робочого середовища, ефективно застосовують знання та не легко вирішують проблеми різного штибу. Ми полюбляємо казати, що навчання в УКУ є надзвичайно практичним і це його однозначна перевага.
(детальніше про програми в УКУ та курси – читайте тут)
Окрім професійних знань, студент за час свого навчання здобуває цілий набір різних навичок, які життєво необхідні, аби дати собі раду в майбутньому. Це справді так: наші навички це важливі інструменти, якими ми оперуємо, як і в професійному, так і особистому житті. Не буває так, що їх ми можемо отримати лише в період навчання в школі чи в університеті. Навички – це наш досвід та ті вміння, які ми отримуємо і в позакадемічній діяльності. Комунікація, публічний виступ, вирішення конфліктів, робота у команді та стресостійкість – те, чого ми можемо навчитись. Студенти УКУ мають чимало можливостей розвивати такі навики не лише під час навчання, а зокрема через активну участь у студентському самоврядуванні.
Останні дослідження показують, що лише цих навичок буде замало для того, щоб через 5 років втриматися на ринку та стати його лідером. Світ настільки активно змінюється, що за даними Світового економічного форуму (World Economic Forum) через декілька років 85 мільйонів робочих місць можуть зникнути, натомість з’являться нові 97 мільйонів, які очевидно потребуватимуть інших знань та вмінь. Які ж нові затребувані навички з’являться у 2025 році?
Найбільша кількість навичок у п’ятирічній перспективі зосереджена на вмінні вирішувати проблеми різного характеру. Досвід 2020 року підтверджує, що, скоріш за все, у найближчому майбутньому нам доведеться вміти вирішувати труднощі не лише свого рівня відповідальності, але й глобальні проблеми, які потребуватимуть інших компетенцій. Особливу увагу потрібно буде також зосередити на гнучкості та швидкому навчанні. За словами дослідників WEF 50% сьогоднішніх працівників змушені будуть навчатись новому та бути адаптованими до нових реалій, щоб зберегти роботу.
Щоб зрозуміти наскільки потреби ринку праці стали іншими, варто згадати, що у 2015 році топ-навичками були: комплексне вирішення проблем, координація процесів та менеджмент, орієнтація на обслуговування. До 2020 року практично третина навичок, які потрапили у десятку найзатребуваніших – змінилася. Сьогодні на ринку (за передбаченнями WEF) важливо вміти комплексно вирішувати проблеми, критично та креативно мислити, координувати процеси та людей, приймати рішення та проводити переговори. Також в цей перелік додався пункт емоційного інтелекту. Погодьтеся, що емоційний інтелект, навіть у повсякденному житті у 2020 році залишається надзвичайно потрібним. Важливо усвідомити, що навики, які були на ТОП позиціях у попередніх роках і не увійшли до десятки найважливіших умінь 2025 року – не забуваються і не стають непотрібними. Це база, яку кожен з нас вже здобуває у повсякденному житті. Натомість над розвитком нової 10-ки навиків потрібно буде добре попрацювати.
Кожен студент УКУ має перевагу у тому, що усі ці навички можна набути, в процесі навчання або ж, долучаючись до активностей, які пропонує Університет. Завдяки широкого спектру дисциплін вільного вибору, студенти можуть обрати предмет іншого профілю і вивчати його протягом семестру у групі, яка складається зі представників різних освітніх програм та років навчання. Це однозначно дозволить покращити аналітичні вміння та розвинути креативність. Під час вивчення блоку предметів Світоглядного ядра, студенти отримують навички вирішення конфліктів та критичного мислення, що дозволяє вміти комплексно вирішувати проблеми. Участь у будь-якій студентській організації, власний стартап чи створення власного проекту дозволить потренувати кожен із 10 навиків, які вже зовсім скоро будуть такими необхідними.
Зважаючи на всі виклики, які ставить нинішній ринок праці, фахівці УКУ активно працюють над розробкою профілю випускника. Важливим елементом цього проекту є навички наших випускників: нам важливо знати, що вони вміють їх поєднувати разом із світоглядним баченням, професійними знаннями, людяністю та іншими етичними компонентами. Ми віримо, що саме з таким набором якостей наші випускники ставатимуть провідниками у суспільстві та на ринку праці. Результати дослідження будуть опубліковані згодом, тому аби не проґавити його, підписуйтесь на Абітурієнтам УКУ в соцмережах та стежте за оновленнями на сайті!
Редакція: Наталія Волощук