“Лише ті, хто чудово володіють тайм-менеджментом, зможуть поєднати якісне навчання та інші особисті активності.”
Дмитро Лопушанський – студент четвертого курсу програми “Комп’ютерні науки” відповідає на найпоширеніші запитання про навчання в УКУ.
Що буде писати в твоєму дипломі?
Самому цікаво, я ще диплом не отримав, тому краще у випускників питати 😂 Сподіваюся, там писатиме, що я з відзнакою отримав ступінь бакалавра за спеціальністю “Комп’ютерні науки” 🙂
Які мови програмування ви вчите?
Звернув увагу, що коли ставлять це питання, люди часто думають, що чим більше мов програмування будемо вчити, тим кращі спеціалісти з нас будуть. Насправді ж мови програмування – це лише інструменти і способи реалізації ідей. Що насправді важливо, то це розуміти алгоритми, структури даних, патерни, підходи до розробки ПЗ, та теорію, на якій базуються комп’ютерні науки.
Нам дають поглиблені знання і розуміння лише однієї мови програмування, а саме Python. Далі хоч ми і працюємо з Java, але практикуємося в ООП (об’єктно-орієнтоване програмування). Пишемо на C++, але вчимося реалізовувати паралельні алгоритми і уникати стану гонитви. Використовуємо R, але насправді будуємо візуалізації задач з лінійної алгебри чи проводимо статистичні експерименти. Працюємо з C та Assemler, але вчимося розуміти низькорівневе програмування та заглиблюємося у те, як процесор виконує наш код. Пишемо на JavaScript, але будуємо асинхронні веб-аплікації і пробуємо ефективно взаємодіяти з API.
Тобто серед обов’язкових курсів на нашій програмі немає мов програмування. Натомість ми використовуємо їх для того, щоб вивчити важливіші поняття, які залишаються незмінними, у якій мові програмування студент би потім не вирішив спеціалізуватися. А підівчити потім нову мову програмування – це легка справа, коли є розуміння всієї необхідної бази.
На старших курсах у нас є можливість заглибитися у вивчення конкретних технологічних стеків, наприклад у нас є курси по C++, Go, Flutter, Web, Salesforce та інші. Проте вони є необов’язковими, і студент може їх обрати, якщо захоче спеціалізуватися у певному напрямку і вивчити необхідні для цього інструменти.
Якщо я трохи погано знаю математику, чи є шанс вступити?
Шанс вступити є завжди, але прохідний бал у нас на програму один з найвищих у країні. Вступний бал абітурієнтів формується на основі балів за ЗНО, серед яких обов’язковим предметом є математика. Це означає, що написати цей іспит потрібно достатньо добре.
Я дуже рекомендую ознайомитися з минорічними рейтинговими списками абітурієнтів: https://vstup.ucu.edu.ua/bakalavrat/rejtyngovi-spysky-vstupnykiv-na-bakalavrat-2022/.
У цій таблиці ви зможете чітко побачити, які бали потрібно набрати, щоб вступить до нас на програму. Це також додасть мотивації ґрунтовно підійти до підготовки до екзаменів.
Наскільки складне навчання? Чи залишається час на волонтерство і відпочинок?
Навчання у нас справді складне, але приносить свої плоди достатньо швидко. На мою думку, перші два роки є найскладнішими, але вони якраз і забезпечують дуже міцний фундамент знань. Час на волонтерство і відпочинок буде залишатися лише в тому випадку, якщо цілеспрямовано його виділяти і ретельно планувати свій розклад. Лише ті, хто чудово володіє тайм-менеджментом, зможуть поєднати якісне навчання та інші особисті активності. Це абсолютно можливо, хоча і непросто через високу завантаженість.
З якого курсу можна починати працювати? Як це поєднувати з парами?
Більшість студентів знаходять роботу уже після другого курсу. Найчастіше парт-тайм роботу можна спокійно поєднувати з навчанням на старших курсах і таким чином вже почати заробляти гроші і ще більше закріплювати здобуті навички.
Щоб адекватно поєднувати роботу з навчанням, необхідно насамперед узгодити розклад з роботодавцем. У більшості випадків студентам вдається знайти компроміс і встановити свій час роботи так, щоб він не перетинався з парами. Крім того, на третьому та четвертому курсах частина дисциплін є вибірковими, тому їх можна підібрати так, щоб підходили під власний розклад.
Який ґаджет найкраще обрати для навчання? Що порадиш?
Я однозначно рекомендую обирати сучасний ноутбук з мінімум 16гб оперативної пам’яті. Стосовно операційної системи, то студенти успішно проходять навчання на всіх основних ОС. Але зауважу, що для декількох курсів обов’язковою буде наявність Linux. Найпростіше буде користуватися ноутбуком одразу на нативно встановленій Ubuntu. Але якщо вам дуже до вподоби MacOS, Windows чи інший дистрибутив Linux, то викрутитися буде можливо. Багато студентів встановлювали Ubuntu у віртуальній машині, більш просунуті студенти запускали її на рівні з власною операційною системою.
Я усі роки навчання користувався Macbook Pro на процесорі Intel, і хоч проблем не було, але місцями доводилося додатково помучитися.
Навчання на цій програмі недешеве( Чи можна мати стипендію?
УКУ – це приватний університет, тому навчання у нас платне. Частина студентів отримує знижки на навчання, які у нас називають стипендіями. Класичних стипендій таких, як у державних університетах, УКУ не виплачує. Інформація про те, які стипендії пропонує УКУ, завжди доступна на сайті Вступу УКУ: https://vstup.ucu.edu.ua/bakalavrat/otrymaty-stypendiyu/
Також скажу, що хоч вартість програм Факультету прикладних наук є високою, але вона легко окуповується після закінчення навчання. При середній місячній зарплаті Software інженера у 2000$, усі кошти за навчання виплачуються менше ніж за півроку роботи. Детальніше із зарплатами ІТ-спеціалістів можна ознайомитися на порталі ДОУ: https://jobs.dou.ua/salaries
Хто ваші викладачі?
Опис команди Факультету прикладних наук розміщений у нас на сайті: https://apps.ucu.edu.ua/team/ Наш факультет – це одна велика родина. Оскільки набір обмежений у 100 нових людей щороку, то всі знають один одного, а викладачі взагалі пам’ятають імена усіх студентів. У нас постійно організовуються різні посиденьки та події, щоб згуртувати всіх, підтримати та додати командного духу. Наші викладачі дуже близькі до студентів, ми часто можемо всі разом піти погуляти у парк чи поїсти морозиво.
Сподіваюся, ви теж матиме можливість стати частинкою нашої спільноти!